Kas võib tõesti olla, et mõni üldlevinud teadmine vaimsest tervisest on teaduse kiire arengu tõttu asetunud tänaseks hoopis uude valgusse, ent suurem osa inimestest pole sellest kuulnudki? Jutuajamises selgub, et just sedasi on ühe suurima vaimse tervise häirete liigiga - isiksusehäirega. Uurime koos, mida on varasemalt sõna “isiksusehäire” all tähistatud ja saame kõige muu hulgas teada ka seda, miks paljud valdkonna eksperdid tahaksid tänaseks selle nime koos kaasnevate stigmadega ajalukku saata. Stuudios on kliinilised psühholoogid Maarja-Liisa Oitsalu ja Kaia-Kastepõld-Tõrs.

Saa teada:

  • Mis on isiksusehäire ja kuidas seda ära tunda?
  • Miks tähistati veel hiljaaegu isiksusehäireid 10 eri kategoorias (paranoiline, skisoidne, nartsissistlik jt) ning kuhu ollakse isiksuse teema mõtestamisel jõutud täna?
  • Millist aspekte rõhutavat terminit pakuvad isiksusehäireid uurivad eksperdid selle uueks nimeks?
  • Kuidas võib traumakogemuse mõju olla seotud isiksusehäire kujunemise või ägenemisega? 
  • Millised teraapiad on näidanud häid tulemusi isiksusehäire ravis ja kui intensiivset tööd see tähendab?
  • Räägime ka diagnoosidesse kinni jäämisest, sildistamise mõjust ning sellest, mida võtaksid Maarja-Liisa ja Kaia ette, kui oleksid vaimse tervise ministrid.

Kaia Kastepõld-Tõrs on eesti tuntuim psühholoogilise trauma ekspert ja eestkõneleja, kliiniline psühholoog-psühhoterapeut, koolitaja ja Tartu Ülikooli õppejõud. Tal on väljaõpe nii kognitiiv-käitumisteraapias kui skeemiteraapias ning praktikuna ligi 30-aastane kogemus töös patsientidega. Kaia kuulub Eesti Psühholoogide Liitu ning psühholoog-nõustaja kutsekomisjoni. 

Maarja-Liisa Oitsalu on kliiniline psühholoog. Lisaks oma igapäevatööle Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaatriakliinikus, tegeleb ta nii kolleegide kui psühholoogiatudengite koolitamisega isiksushäire diagnoosimise ning ravi osas, on üks hindamismaterjalide eestindajaid. Ta on Euroopa isiksusehäirete uurimise assotsiatsiooni nooremliige ning üks Eesti Dialektilise Käitumisteraapia Assotsiatsiooni asutajatest.


Vestlust juhib Marta Pulk.

Tähelepanu! Taskuhäälingu “Mis mõttes?” vestlused võivad sisaldada teemapüstitusi, vaatenurki või termineid, mis võivad mõjuda häirivalt vaimse tervise temaatika osas tundlikele inimestele.

Veel kuulamiskanaleid

Spotify

Apple Podcast

Vaata lisa

“Mis mõttes?” podcasti kodulehel

Facebookis Stories For Impacti lehel

Instagramis @mismottes.podcast

LinkedInis Stories For Impacti lehel

Jaga meiega, kuidas episood Sind kõnetas ja millest edaspidi kuulda tahaksid: marta@storiesforimpact.com

Rahvusvahelist projekti “Podcasting-based social impact learning environment” kaasrahastatakse Euroopa Liidu elluviidava Erasmus+programmi poolt. Lisaks Stories For Impactile viivad projekti ellu Geri Norai LT, Koç University Social Impact Forum ja Social Entrepreneurship Association of Latvia.

Vaata podcasti

Tagasi podcasti lehele

en_USEnglish