Vaimse tervise taskuhääling "Mis mõttes?"

Meie oleme julged. Meie ei karda saada üledoosi vaimse tervise teemadest. Otse vastupidi. Meid muudab paganama uudishimulikuks asjaolu, et üha rohkem rambivalgusse tõusvas valdkonnas läheb justkui üha keerulisemaks. Noored on üha ärevamad. Täiskasvanud neelavad järjest rohkem rahusteid. Otsustajad paistavad ikka väsinumad. Spetsialistide koormus paisub lõhkemise ääreni. Ja kõik need trendid olid näha juba enne koroonat. No mis mõttes?!

Siinsed vestlused uurivad igal korral vaimse tervise valdkonna põletavamaid valukohti ja loomulikult ka mõjusamaid lahendusi. Sealjuures väldime inspiratsioonipornot: parem üks põhjalikumalt juppideks võetud seni lahenduseta probleem kui kümme kiiret, aga suurema mõjuta lahendust.

Kuula ja vaata lisamaterjale siitsamast kodulehelt ning saa iga osa kohta teavitus, jälgides podcasti Spotifys, Apple Podcastis, Youtubes või sotsiaalmeedias. 

Rahvusvahelist projekti “Podcasting-based social impact learning environment” kaasrahastatakse Euroopa Liidu elluviidava Erasmus+ programmi poolt. NB: Vestlused ei kajasta Euroopa Komisjoni ametlikke seisukohti.

Viimased osad

  • Filtreeri teemade kaupa

  • Kuva kõik

#30: Kuidas võib teraapiaga klienti kahjustada? Marika Paaver

01.07.2024

Mis mõttes võib teraapia hoopis kahju teha? Täna keskendume teraapiaruumis varitsevatele ohtudele, millest iga abiotsija võiks teadlik olla. Miks on tähtis teha psühholoogiga kokkulepped? Kust jooksevad teraapiasuhte piirid? Ja kuidas käituda kui tundub, et teraapiaprotsess teeb aitamise asemel hoopis kurja? Vastuseid aitab otsida kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut Marika Paaver.

Loe edasi

#29: Kuidas podcastiga maailma muuta? Avalik salvestus

19.04.2024

Mis mõttes tekib podcaste juurde nagu seeni pärast vihma, aga enamikust neist ei kuule me kunagi mitte midagi?
Igaüks võib teha podcasti ja selle abil maailma muuta. Miks aga õnnestub ainult vähestel luua sisu, mis tõepoolest omaks märkimisväärset mõju ennast ümbritsevale maailmale? Kutsusime kokku Eesti podcasterid, et jõuda ühiselt selgusele, mida tähendab ühe positiivset sotsiaalset muutust taotleva taskuhäälingu loomine? Ja kuidas veenduda, et väärt vestlused jõuaksid õigete kõrvadeni?

Loe edasi

#28: Kes kontrollib, see armastab? Lähisuhtevägivalla peidetud vormid │ Kätlin Konstabel & Liis Allmäe

05.04.2024

Mis mõttes kannatame enim vägivalda just neis suhetes, mis peaksid olema kõige turvalisemad? Eesti lähisuhtevägivalla statistika on raputav: vähemalt iga kolmas inimene kogeb elu jooksul oma paarisuhtes füüsilist või vaimset vägivalda. Üle poolte vägivalla toimepanijatest on joobes, ligi pooltel juhtudel on järjepidevas vägivallaringis ka lapsed. Mida peaks lähisuhtevägivalla mõistmiseks sellest teadma? Ja mida saame selle märke nähes ette võtta? Kätlin Konstabel, psühholoog ja koolitaja ning Liis Allmäe, naiste tugikeskuste teenusejuht Sotsiaalkindlustusametis ja podcasti "Jagatud ruum" kaaslooja, arutlevad stuudios lähisuhtevägivalla varjatud külgede üle.

Loe edasi

#27: Mis toidab sõltuvust ja kuidas seda ravida? Dr Kaiti Redlich

28.03.2024

Mis mõttes jätame sõltuvustest rääkides mainimata oma igaõhtuse veiniklaasi või panuse netikasiinos ning teeme juttu “kuskil mujal” süstivatest narkomaanidest?
Olgu alkohol, illegaalsed uimastid, retseptiravimid või mängurlus – sõltuvused saavad alguse ja võtavad võimust ühtemoodi. Vajame üha suuremaid koguseid ja tarvitamine muutub elu keskpunktiks.
Millest sõltuvused ikkagi alguse saavad? Millised vääritimõistmised sõltuvushäirete osas jätkuvalt valitsevad? Ja kuhu võiks viia sõltuvusravi tulevik? Uurime teemat opioidsõltuvuse asendusravile spetsialiseerunud psühhiaatri dr Kaiti Redlichiga.

Loe edasi

#26: Miks investeerida suhtesse lastega? Karmen Maikalu

22.03.2024

Mis mõttes esineb lastel ja noortel 2x rohkem vaimse tervise probleeme kui täiskasvanutel? Ja miks soovitatakse panga- ja investeeringukonto kõrval avada lastega hoopis suhtekonto?

Laste ja noorte vaimse tervise statistika teeb kurvaks ja üllatab üksjagu. Ent selgub, et see on lihtsalt võimendatud peegeldus sellest, kuidas täiskasvanutel läheb. Süüdistada võib kriise, töökoormust või alarahastatud haridussüsteemi. Samal ajal saab toetava kontaktiga panustada igaüks. Uurime välja, mida suhete arendamise ning laste- ja noorte vaimse toetamiseks riigi, kooli kui pere tasandil teha. Külas on psühholoog ja pereterapeut Karmen Maikalu.

Loe edasi

#25: Kes kardab spordipsühholoogi? Jorgen Matsi

15.03.2024

Mis mõttes arvavad osad treenerid jätkuvalt, et sportlased on lihtsalt instrumendid nende eneseteostuseks?
Treeneril on sportlase üle palju võimu ja kus on võim, võib esineda ka selle kuritarvitamist. Miks talutakse kuldmedali suunas sprintides vahel treeneri karmi kätt, samas kui tavaelus paneks selline käitumine kohe häirekellad tööle? Milline võiks olla treeneri ja sportlase koostöö ja missugune psühholoogiline seisund toetab tegelikult tippsooritust? Milliseid vastuseid annab spordipsühholoogia ning kui palju võiks treener selles orienteeruda? Stuudios on spordipsühholoog ja coach Jorgen Matsi.

Loe edasi

#24: Mida teeb kogemusnõustaja? Heli Luik & Silver Kleimann-Leimann

29.02.2024

Kogemusnõustamist on Eestis pakutud juba 10 aastat, aga sellegipoolest teavad vähesed, mis see tegelikult on. Millistest kogemustest on üldse jutt ja kuidas nendega tegeletakse? Millal võib kogemusnõustamisel olla varjatud ohtusid?
Kutsusime stuudiosse kaks kogemusnõustajat, et saada selgemaks, mida kogemusnõustaja teeb ja kuhu tänases vaimse tervise süsteemis asetub. Tõsistest (ja ka naljakatest) asjadest räägivad Heli Luik ja Silver Kleimann-Leimann.

Loe edasi

#23: Kellest saab kurjategija? – teaduslik pilk vägivaldse käitumise psühholoogiasse │ Mari-Liis Mägi

16.02.2024

Kas oled krimkat või sarimõrvari dokkseriaali vaadates mõelnud, mis küll inimest selliselt käituma paneb? Oletuste ja kõhutunde usaldamise asemel küsime selles vestluses, mida ütleb kuritegevuse tagamaade kohta teadus. Millised aju toimimise eripärad suurendavad riski õigusrikkumisele? Kas vägivaldset käitumist on võimalik ennustada? Millistel alustel tehakse täna süüdistuse ja vabastamise otsuseid meie kohtu- ja vanglasüsteemis? Ning millised arengud võiksid meile kasuks tulla? Intrigeerivaid küsimusi aitab lahata kohtu- ja kriminaalpsühholoog Mari-Liis Mägi.

Loe edasi

#22: Uued läbimurded isiksusehäire mõistmises │ Kaia Kastepõld-Tõrs & Maarja-Liisa Oitsalu

09.02.2024

Kas võib tõesti olla, et mõni üldlevinud teadmine vaimsest tervisest on teaduse kiire arengu tõttu asetunud tänaseks hoopis uude valgusse, ent suurem osa inimestest pole sellest kuulnudki? Jutuajamises selgub, et just sedasi on ühe suurima vaimse tervise häirete liigiga - isiksusehäirega. Uurime koos, mida on varasemalt sõna “isiksusehäire” all tähistatud ja saame kõige muu hulgas teada ka seda, miks paljud valdkonna eksperdid tahaksid tänaseks selle nime koos kaasnevate stigmadega ajalukku saata. Stuudios on kliinilised psühholoogid Maarja-Liisa Oitsalu ja Kaia-Kastepõld-Tõrs.

Loe edasi

#21: Mida saab riik teha vaimse tervise heaks? Anniki Lai

01.02.2024

Kas oled kunagi mõelnud, kuidas riik tegeleb vaimse tervise küsimustega? Võib-olla arvad, et see on olnud pikka aega prioriteet, kuid üllatus-üllatus, Sotsiaalministeeriumis loodi selleks eraldi osakond vaid 2 aastat tagasi! Mis on riigi roll vaimse tervise toetamisel? Mida on senine tegevus õpetanud ja kuhu liigume edasi? Nendele ja mitmele teisele seotud küsimusele heidab valgust vaimse tervise osakonna endine juht ning värske terviseala asekantsler Anniki Lai.

Loe edasi

#20: Miks noored vaimse tervise aktivistid tegevuse lõpetavad? Birgit Malken ja Matilde Sigijane

08.01.2024

Eesti noorte vaimse tervise olukord on murettekitav. Osade jaoks kujuneb murest aga välja soov ise lahenduste loomisse panustada. Kuid millised riskid võivad ilmneda algatuses, kus aktiivsed noored võtavad ohjad hea vaimse tervise eest seismisel? Kuidas võib liikmeskonna toetamine hakata kahjustama eestvedajate endi heaolu? Milliseid võite suudeti vaimse tervise valdkonnas raskustest hoolimata saavutada? Seekordsed stuudiokülalised on MTÜ Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumise endised eestvedajad Birgit Malken ja Matilde Sigijane, kes jagavad ausalt ja ilustamata seda, kuidas jõudis organisatsioon kohta, kus tegevuse lõpetamine osutus juhatuse jaoks kõige vastutustundlikumaks otsuseks.

Loe edasi

#19: Kuidas hoida hinge (tervist)?│Annika Laats

28.12.2023

Miks tasub vaimse tervise toetamise kõrval pöörata tähelepanu ka hinge hoidmisele? Mil viisil end südame- ja hingevaluks ette valmistada, et hing püsiks terve ka eluraskuste käigus? Millele peab tähelepanu pöörama inimene, kes on teistele nende elu raskeimatel hetkedel hingehoidjana toeks? Mida saavad kogukondliku vaimse tervise ennetuse eestvedajad õppida kristlikelt kogudustelt?

Aasta lõpp on endasse vaatamise aeg. OIuliste teemade üle järele mõtlemiseks annab stuudios inspiratsiooni vaimulik ja hingehoidja Annika Laats, kelle võtame teejuhiks sisukale ja humoorikale rännakule hingede hoidmise ja karjatamise maailma.

Loe edasi
en_USEnglish