Vaimse tervise taskuhääling "Mis mõttes?"

Meie oleme julged. Meie ei karda saada üledoosi vaimse tervise teemadest. Otse vastupidi. Meid muudab paganama uudishimulikuks asjaolu, et üha rohkem rambivalgusse tõusvas valdkonnas läheb justkui üha keerulisemaks. Noored on üha ärevamad. Täiskasvanud neelavad järjest rohkem rahusteid. Otsustajad paistavad ikka väsinumad. Spetsialistide koormus paisub lõhkemise ääreni. Ja kõik need trendid olid näha juba enne koroonat. No mis mõttes?!

Siinsed vestlused uurivad igal korral vaimse tervise valdkonna põletavamaid valukohti ja loomulikult ka mõjusamaid lahendusi. Sealjuures väldime inspiratsioonipornot: parem üks põhjalikumalt juppideks võetud seni lahenduseta probleem kui kümme kiiret, aga suurema mõjuta lahendust.

Tähelepanu! Vestlused võivad sisaldada teemapüstitusi, vaatenurki või termineid, mis võivad mõjuda häirivalt inimestele, kes on vaimse tervise temaatika osas tundlikud.

Rahvusvahelist projekti “Podcasting-based social impact learning environment” kaasrahastatakse Euroopa Liidu elluviidava Erasmus+ programmi poolt. NB: Vestlused ei kajasta Euroopa Komisjoni ametlikke seisukohti.


Viimased osad

  • Filtreeri teemade kaupa

  • Kuva kõik

Osa #10: Digimaailm vaimse tervise teenistuses│Kadri Haljas

25.09.2023

Päevad-ööd arvutis mängides, iga vaba hetk sotsiaalmeedias - kuigi paljude, eriti lapsevanemate, jaoks on õigustatud küsimuseks, kuidas digimaailmas viibimist mõistlikult piirata, on neid, kes rakendavad tehnoloogiat hoopis vaimse tervise hüvanguks. Külas on tervisetehnoloogia ettevõtte Triumf Health asutaja ning psühholoog dr. Kadri Haljas, kes avab psühholoogist tehnoloogiaettevõtluseni liikumise teekonda ning seda, kuidas saab digimaailm aidata lahendada ja ennetada vaimse tervise väljakutseid.

Loe edasi

Osa #09: Vaimne tervis töökeskkonnas│Kadi Liik & Katrin Noormägi

11.09.2023

Tööl möödub pea viiendik meie elust. Kui mõne jaoks on kolleegidest saanud “tööpere”, räägitakse viimasel ajal üha rohkem ka Suurest Lahkumisest ja Vaiksest Tiksumisest. Millist füüsilist ja sotsiaalset keskkonda on vaja, et oma tööst tõelist naudingut tunda? Kuidas kraadida organisatsiooni vaimset tervist ja saada aru, kas probleem on isiklik või laiem? Kes vastutab inimeste heaolu eest töökeskkonnas ja millised tööga seotud müüdid oleks ammu aeg ümber lükata? Personalijuht Katrin Noormägi ja Tallinna Ülikooli organisatsiooni- ja arengupsühholoogia lektor Kadi Liik aitavad töö ja vaimse tervise seoseid paremini mõista.

Loe edasi

Osa #08: Perearst vaimse tervise süsteemis. Millist abi oodata? │Karmen Joller

22.08.2023

Oled harjunud tervisemurega esmalt perearsti poole pöörduma? Aga kuidas on vaimse tervise murega? Perearstidel on vaimse tervise süsteemis mängida oluline roll - et psühhiaatrite juurde jõuaks just need, kel seda päriselt tarvis ning ooteaeg ei oleks liiga pikk. Aga milline on perearsti ettevalmistus ning missugused suurimad väljakutsed vaimse tervise teemadega tegelemisel? Harutame teemad lahti perearsti, teaduspõhise meditsiini kõneisiku ja riigikogu liikme Karmen Jolleriga.

Loe edasi

Osa #07: Naer läbi pisarate – huumor ja vaimne tervis│Kariina Laas & Märt Avandi

07.08.2023

Nali ühendab, vabastab ja lõõgastab. Nali võib olla ka mask või kaitsekilp, et varjata negatiivseid mõtteid ja tundeid. Selles osas arutleme kliinilise psühholoogi Kariina Laasi ja näitleja Märt Avandiga, milline on huumori roll elus, töös ja vaimses tervises. Kihistame koos naerda, aga mõtestame huumorit tasakaaluks ka läbi vastandite. Vahel ajab ka matustel naerma ja see on täiesti okei.

Loe edasi

Osa #06: Milline teraapia on tõenduspõhine? │Kariina Laas

27.07.2023

Ajal, mil heaolutööstus vohab ning igaüks võib end terapeudi või psühholoogilina tutvustada, muutub kliendina valikute tegemine üha keerulisemaks. Mis aitab aru saada, millisest teraapiast on suurema tõenäosusega kasu? Kuidas veenduda, et spetsialist, keda enda vaimse tervise teemadele lähedale lubame, on piisava väljaõppe ja pädevusega? Külas on psühholoogia doktor, teadur ja lektor Kariina Laas, kelle abiga neis küsimustes selgemat pilti luua.

Loe edasi

Osa #04: Militaarpsühholoogia: Mis teeb võitleja vastupidavaks? │ Kapten Jorma Helenurm

20.06.2023

Aitab stereotüüpidest. Militaarpsühholoogi jaoks moodustab veteranide post-traumaatiline stressihäire vaid murdosa kogu tegevusvaldkonnast. Coachi, juhtimis- või suhtenõustaja, aga ka vaimse vastupidavuse treenerina on militaarmaailmas tegutsevad psühholoogid valmis reageerima teenistujate erinevatele vajadustele, kasvõi keset missiooni. Meie seekordseks vestluskaaslaseks on Kaitseväe Akadeemia nooremteadur kapten Jorma Helenurm, kes juhatab meid läbi praktikate, kuidas tagatakse võitlejate vaimne vastupidavus äärmuslikult stressirikastes olukordades.

Loe edasi

Osa #03: Kuidas rääkida vaimsest tervisest? │ Anna-Kaisa Oidermaa

05.06.2023

Miks ei ole okei öelda kellegi kohta “depressiivik” või “skisofreenik”? Miks mitte “hullumaja” ega “vaimuhaigla”? Vaimse tervise kohta käiv keel on koos teadlikkuse kasvuga pidevas muutumises. Koos Peaasi.ee juhi Anna-Kaisa Oidermaaga võtame tükkideks lahti, kuidas rääkida vaimsest tervisest nii üksteisega kui ühiskondlikul tasandil.

Loe edasi

Osa #02: Terviklik lähenemine vaimsele tervisele │ René Randver

10.05.2023

Vaimse tervise toetamine tähendab enamat kui käiku psühholoogi või psühhiaatri juurde! Külas on kliiniline psühholoog ja neuropsühholoog René Randver, kes annab ülevaate kui palju on tegelikult sekkumisi, mida inimeste heaks teha saame. Arutleme, miks on eesti vaimse tervise süsteem kaldu eriarstiabi poole ning kuidas jõuda situatsiooni, kus arstiabi vajaksid võimalikult vähesed.

Loe edasi

Osa #01: Vaimse tervise ajalugu 101 ehk vaimude väljaajamisest holistliku käsitluseni │ Marek Tamm

25.04.2023

Otsustasime, et enne vaimse tervise valdkonna tänase Pandora laeka avamist vaatame hetkeks tagasi ja uurime, kuidas on minevikus vaimse tervise probleeme käsitletud ja nendega tegeletud. Stuudios on külas ajaloolane ja kultuuriteadlane Marek Tamm, kellega koos rändame läbi erinevate sajandite ning neil aegadel kehtinud vaimse tervise väljakutsete käsitlemise normide ja praktikate.

Loe edasi
en_USEnglish