Vaimse tervise taskuhääling "Mis mõttes?"

Meie oleme julged. Meie ei karda saada üledoosi vaimse tervise teemadest. Otse vastupidi. Meid muudab paganama uudishimulikuks asjaolu, et üha rohkem rambivalgusse tõusvas valdkonnas läheb justkui üha keerulisemaks. Noored on üha ärevamad. Täiskasvanud neelavad järjest rohkem rahusteid. Otsustajad paistavad ikka väsinumad. Spetsialistide koormus paisub lõhkemise ääreni. Ja kõik need trendid olid näha juba enne koroonat. No mis mõttes?!

Siinsed vestlused uurivad igal korral vaimse tervise valdkonna põletavamaid valukohti ja loomulikult ka mõjusamaid lahendusi. Sealjuures väldime inspiratsioonipornot: parem üks põhjalikumalt juppideks võetud seni lahenduseta probleem kui kümme kiiret, aga suurema mõjuta lahendust.

Tähelepanu! Vestlused võivad sisaldada teemapüstitusi, vaatenurki või termineid, mis võivad mõjuda häirivalt inimestele, kes on vaimse tervise temaatika osas tundlikud.

Rahvusvahelist projekti “Podcasting-based social impact learning environment” kaasrahastatakse Euroopa Liidu elluviidava Erasmus+ programmi poolt. NB: Vestlused ei kajasta Euroopa Komisjoni ametlikke seisukohti.


Viimased osad

  • Filtreeri teemade kaupa

  • Kuva kõik

Osa #15: Psühhiaatrist Instagrammeriks: vaimse tervise sotsiaalmeedia köögipool │Ove Liis Mahhov

27.11.2023

Dr. Google on paljudele esmaseks tervisenõustajaks ja sotsiaalmeedias suuna mudimine tähendab üha rohkematele inimestele igapäevatööd. Kutsusime külla Instagramis tõenduspõhise teavitustöö ja kogemuste jagamisega tuntust kogunud arsti ja psühhiaatria residendi Ove Liis Mahhovi (IG: @oveliis). Uurime, miks otsustas ta erialatöö sotsiaalmeediasse kaasa võtta ja milliseid dilemmasid ta sealjuures kohtab? Kuidas tõmbab vaimse tervise mõjuisik ehk influencer piiri psühhiaatriakabinetis ja sotsiaalmeedias toimuva vahele? Mil viisil tuleb Ove Liis toime jälgijate reaktsioonide ja tagasisidega?

Loe edasi

Osa #14: Tiimi pihitool: põletavamad, puudutavamad ja mõjusamad küsimused “Mis mõttes?” podcasti kaadri tagant │ Jaan Aps ja Jaanika Siiroja

23.11.2023

Seekordses osas kutsusime mikrofonide taha kogu “Mis mõttes?” podcasti tiimi. Mida on meile õpetanud viimased pool aastat vaimse tervise mõjuküsimuste käsitlemist? Millised teemad on läbi kõigi vestluste puudutanud või küsimusi tekitanud? Mis on äratundmised, mida oleme saanud teistesse tegemistesse kaasa võtta? Räägime kõik ausalt ja isiklike lugudega vürtsitatult ära! Stuudios on koos Martaga teemasid harutamas teised meeskonnaliikmed: podcasti ellukutsuja Jaan Aps ja turundaja Jaanika Siiroja.

Loe edasi

Osa #13: Eelarvamused ja müüdid vaimsest tervisest (Arvamusfestivali eri, osa 2) │ Andero Uusberg & Kenn Konstabel

17.11.2023

Arvamusfestivali külastajatelt kogusime vaimse tervisega seotud eelarvamusi nii palju, et võinuksime neist kasvõi kümme osa täis jutustada. Esialgu piirdusime siiski kahega ehk siin on põnevusega oodatud järg eelmisele osale. Seekordki aitavad saatekülalised lisaks eksiarvamuste kummutamisele mitmetest eelarvamustest tõeterasid leida. Teemade hulka mahuvad nii vanuse ja sooga seotud eelarvamused kui uskumused seoses ravimite ning depressiooni kui haigusega. Juttu tuleb ka oma vaimse tervise eest vastutamisega seotud hinnangutest. Stuudios jätkavad Andero Uusberg ning Kenn Konstabel.

Loe edasi

Osa #12: Eelarvamused ja müüdid vaimsest tervisest (Arvamusfestivali eri, osa 1) │Andero Uusberg & Kenn Konstabel

04.11.2023

Infot vaimse tervise kohta on justkui igal pool, ent ometi kohtame jätkuvalt ka rohkelt eelarvamusi ja müüte. Küsisime selle aasta arvamusfestivali külastajatelt, milliseid eelarvamusi on nad vaimse tervise osas kogenud. Asusime koos ekspertidega uurima, kust ja miks on need tekkinud ja millisel juhul võib neis ka terake tõtt olla? Stuudios on psühholoogid Andero Uusberg ning Kenn Konstabel.

Loe edasi

Osa #11: Kas kunstnik peabki hull olema?│Elen Lotman ja Katri-Evelin Kalaus

20.10.2023

Paljude kunstnike omapärast stiili ja eneseväljendust on seostatud vaimse tervise häiretega. Minevikus on idealiseeritud müüti kannatavast kunstnikust, kes peaks looma justkui hädakarjete kiuste. Seekord küsime - kas selleks, et luua tõeliselt mõjusat kunsti, on tõepoolest vaja kogeda sügavaid vaimseid üleelamisi? Milles väljendub loomise ja loomingu terapeutilisus ja miks pole loovteraapiad veel tõenduspõhiste ravimeetodite nimekirjas? Kas kunst võib olla kollektiivsete traumade väljendaja ja tervendaja? Maalime teemadest selgema pildi koos operaator-režissöör Elen Lotmani ja atesteeritud kliinilise psühholoogi ja kuraatori Katri-Evelin Kalausega.

Loe edasi

Osa #10: Digimaailm vaimse tervise teenistuses│Kadri Haljas

25.09.2023

Kas lõputu doomscrollimine on tekitanud tunde, et igasugune ekraaniaeg on nagunii kahjulik ja nutiseadmed lõhuvad meie vaimset tervist? Selle lükkab ümber Kadri Haljas - psühholoogist ettevõtja, kes on Triumfland Saga mängu abil loomas revolutsiooni vaimse tervise digilahenduste maastikul. Uues episoodis uurime, kuidas saab ühest lastepsühholoogist edukas startupper ja kuidas rakendada digimaailm vaimset tervise vankri ette?

Loe edasi

Osa #09: Vaimne tervis töökeskkonnas│Kadi Liik & Katrin Noormägi

11.09.2023

Tööl möödub pea viiendik meie elust. Kui mõne jaoks on kolleegidest saanud “tööpere”, räägitakse viimasel ajal üha rohkem ka Suurest Lahkumisest ja Vaiksest Tiksumisest. Millist füüsilist ja sotsiaalset keskkonda on vaja, et oma tööst tõelist naudingut tunda? Kuidas kraadida organisatsiooni vaimset tervist ja saada aru, kas probleem on isiklik või laiem? Kes vastutab inimeste heaolu eest töökeskkonnas ja millised tööga seotud müüdid oleks ammu aeg ümber lükata? Personalijuht Katrin Noormägi ja Tallinna Ülikooli organisatsiooni- ja arengupsühholoogia lektor Kadi Liik aitavad töö ja vaimse tervise seoseid paremini mõista.

Loe edasi

Osa #08: Perearst vaimse tervise süsteemis. Millist abi oodata? │Karmen Joller

22.08.2023

Oled harjunud tervisemurega esmalt perearsti poole pöörduma? Aga kuidas on vaimse tervise murega? Perearstidel on vaimse tervise süsteemis mängida oluline roll - et psühhiaatrite juurde jõuaks just need, kel seda päriselt tarvis ning ooteaeg ei oleks liiga pikk. Aga milline on perearsti ettevalmistus ning missugused suurimad väljakutsed vaimse tervise teemadega tegelemisel? Harutame teemad lahti perearsti, teaduspõhise meditsiini kõneisiku ja riigikogu liikme Karmen Jolleriga.

Loe edasi

Osa #07: Naer läbi pisarate – huumor ja vaimne tervis│Kariina Laas & Märt Avandi

07.08.2023

Nali ühendab, vabastab ja lõõgastab. Nali võib olla ka mask või kaitsekilp, et varjata negatiivseid mõtteid ja tundeid. Selles osas arutleme kliinilise psühholoogi Kariina Laasi ja näitleja Märt Avandiga, milline on huumori roll elus, töös ja vaimses tervises. Kihistame koos naerda, aga mõtestame huumorit tasakaaluks ka läbi vastandite. Vahel ajab ka matustel naerma ja see on täiesti okei.

Loe edasi

Osa #06: Milline teraapia on tõenduspõhine? │Kariina Laas

27.07.2023

Ajal, mil heaolutööstus vohab ning igaüks võib end terapeudi või psühholoogilina tutvustada, muutub kliendina valikute tegemine üha keerulisemaks. Mis aitab aru saada, millisest teraapiast on suurema tõenäosusega kasu? Kuidas veenduda, et spetsialist, keda enda vaimse tervise teemadele lähedale lubame, on piisava väljaõppe ja pädevusega? Külas on psühholoogia doktor, teadur ja lektor Kariina Laas, kelle abiga neis küsimustes selgemat pilti luua.

Loe edasi
en_USEnglish