Arvamusfestivali külastajatelt kogusime vaimse tervisega seotud eelarvamusi nii palju, et võinuksime neist kasvõi kümme osa täis jutustada. Esialgu piirdusime siiski kahega ehk siin on põnevusega oodatud järg eelmisele osale. Seekordki aitavad saatekülalised lisaks eksiarvamuste kummutamisele mitmetest eelarvamustest tõeterasid leida. Teemade hulka mahuvad nii vanuse ja sooga seotud eelarvamused kui uskumused seoses ravimite ning depressiooni kui haigusega. Juttu tuleb ka oma vaimse tervise eest vastutamisega seotud hinnangutest. Stuudios jätkavad Andero Uusberg ning Kenn Konstabel.

Saa teada:

  • Miks on suurepäraste valikute rohkus palju suurem noorte vaimse tervise riskitegur kui Eestis paljukirutud “edukultus”?
  • Kas enda lohutamine lausetega nagu “Kuskil on kellelgi veel hullem!” on masenduse imeravim või hoopis olukorra eest põgenemine?
  • Miks võib laialt kasutatav võrdlus luumurru ja depressiooni vahel osutuda otsekui kahe teraga mõõgaks?
  • Mis on olemuslikud ühisjooned depressiooni ja haiguste nagu kõrgvererõhutõve ning 2. tüüpi diabeedi vahel? 
  • Miks võib osutuda hommikusöögilauas probleemiks kui pereliige on tänu vaimse tervise spetsialistile vabanenud oma haiglasest rotihirmust?
  • Räägime ka isiklikust vs kollektiivsest vastutusest vaimse tervise väljakutsetega toimetulekul, ravimeid puudutavatest uskumusest ja selle mõjust ravi tulemuslikkusele ning paljust muust.

Andero Uusberg on doktorikraadiga afektiivpsühholoog ning Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi kaasprofessor.  2020. aastal sai temast teadusnõukoja liige, nõustades Eesti Vabariigi valitsust koroonakriisist väljatulemisel. Eksperimentaalpsühholoogina on ta peamiselt uurinud emotsioone ja otsustusprotsesse ning pälvis aastal 2023 Tartu Ülikooli teenetemärgi. Lisaks teadustööle on Andero teinud MTÜ Eesti Väitlusseltsi koosseisus koolitusi esinemise ja argumenteerimise teemal, töötanud Tartu Linnavalitsuse avalike suhete osakonna juhataja ning “Terevisiooni” saatejuhina.

Kenn Konstabel on psühholoogiadoktor ja Tervise Arengu Instituudi vanemteadur krooniliste haiguste osakonnas. Ta on pühendunud vaimse tervise valdkonna eestvedaja ning Eesti Psühholoogide Liidu president, kes oma tegevuse eest pälvis 2023. aastal ka Tervise Arengu Instituudi aastapreemia. Kenni  juhtimisel viidi aastatel 2020–2022 läbi esimene laiamahuline Eesti rahvastiku vaimse tervise seisundit ning selle kujunemist mõjutavaid tegureid ja protsesse hindav uuring. Lisaks arvukatele teaduspublikatsioonidele, juhendab ta mitmeid seminari-, magistri- ja doktoritöid ning viib läbi õppetööd.

Vestlust juhib Marta Pulk. 

Tähelepanu! Taskuhäälingu “Mis mõttes?” vestlused võivad sisaldada teemapüstitusi, vaatenurki või termineid, mis võivad mõjuda häirivalt vaimse tervise temaatika osas tundlikele inimestele.

Veel kuulamiskanaleid

Spotify

Apple Podcast

Vaata lisa

“Mis mõttes?” podcasti kodulehel

Facebookis Stories For Impacti lehel

Instagramis @mismottes.podcast

LinkedInis Stories For Impacti lehel

Jaga meiega, kuidas episood Sind kõnetas ja millest edaspidi kuulda tahaksid: marta@storiesforimpact.com

Soovid, et iga osa maanduks koos lisamaterjalidega otse Sinu postkasti? Lisa end uudiskirja saajate hulka ja liitu taskuhäälingu kuulajate kogukonnaga SIIN.Rahvusvahelist projekti “Podcasting-based social impact learning environment” kaasrahastatakse Euroopa Liidu elluviidava Erasmus+programmi poolt. Lisaks Stories For Impactile viivad projekti ellu Geri Norai LT, Koç University Social Impact Forum ja Social Entrepreneurship Association of Latvia.

Vaata podcasti

Tagasi podcasti lehele

en_USEnglish