Infot vaimse tervise kohta on justkui igal pool, ent ometi kohtame jätkuvalt ka rohkelt eelarvamusi ja müüte. Küsisime selle aasta arvamusfestivali külastajatelt, milliseid eelarvamusi on nad vaimse tervise osas kogenud. Asusime koos ekspertidega uurima, kust ja miks on need tekkinud ja millisel juhul võib neis ka terake tõtt olla? Stuudios on psühholoogid Andero Uusberg ning Kenn Konstabel.
Saa teada:
- Miks on jätkuvalt liikvel mitmeid vaimse tervise eelarvamusi ja millal võib öelda, et neis on ka terake tõtt?
- Miks on ühelauselised arvamused nagu “see on kokkuvõtmise asi”, “aeg parandab kõik haavad” ja “sa mõtled lihtsalt üle” levinud, ent vaimse tervise kontekstis ebatäpsed?
- Miks inimesed nutavad ja milline evolutsiooniteooria aitab mõista, miks arvatakse vahel, et “mehed küll nutta ei tohiks?”
- Miks jagatud mure võib olla pool muret aga ka kaks muret?
- Depressiooniga seotud uskumustest ja uuematest teadusuudistest
- Häirespetsiifiliselt levinud eelarvamustest, infokülluses, abivõimalustes orienteerumisest ja paljust muust.
Andero Uusberg on doktorikraadiga afektiivpsühholoog ning Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi kaasprofessor. 2020. aastal sai temast teadusnõukoja liige, nõustades Eesti Vabariigi valitsust koroonakriisist väljatulemisel. Eksperimentaalpsühholoogina on ta peamiselt uurinud emotsioone ja otsustusprotsesse ning pälvis aastal 2023 Tartu Ülikooli teenetemärgi. Lisaks teadustööle on Andero teinud MTÜ Eesti Väitlusseltsi koosseisus koolitusi esinemise ja argumenteerimise teemal, töötanud Tartu Linnavalitsuse avalike suhete osakonna juhataja ning “Terevisiooni” saatejuhina.
Kenn Konstabel on psühholoogiadoktor ja Tervise Arengu Instituudi vanemteadur krooniliste haiguste osakonnas. Ta on pühendunud vaimse tervise valdkonna eestvedaja ning Eesti Psühholoogide Liidu president, kes oma tegevuse eest pälvis 2023. aastal ka Tervise Arengu Instituudi aastapreemia. Kenni juhtimisel viidi aastatel 2020–2022 läbi esimene laiamahuline Eesti rahvastiku vaimse tervise seisundit ning selle kujunemist mõjutavaid tegureid ja protsesse hindav uuring. Lisaks arvukatele teaduspublikatsioonidele, juhendab ta mitmeid seminari-, magistri- ja doktoritöid ning viib läbi õppetööd.
Vestlust juhib Marta Pulk.
Tähelepanu! Taskuhäälingu “Mis mõttes?” vestlused võivad sisaldada teemapüstitusi, vaatenurki või termineid, mis võivad mõjuda häirivalt vaimse tervise temaatika osas tundlikele inimestele.
Veel kuulamiskanaleid
Vaata lisa
“Mis mõttes?” podcasti kodulehel
Facebookis Stories For Impacti lehel
Instagramis @mismottes.podcast
LinkedInis Stories For Impacti lehel
Jaga meiega, kuidas episood Sind kõnetas ja millest edaspidi kuulda tahaksid: marta@storiesforimpact.com
Soovid, et iga osa maanduks koos lisamaterjalidega otse Sinu postkasti? Lisa end uudiskirja saajate hulka ja liitu taskuhäälingu kuulajate kogukonnaga SIIN.Rahvusvahelist projekti “Podcasting-based social impact learning environment” kaasrahastatakse Euroopa Liidu elluviidava Erasmus+programmi poolt. Lisaks Stories For Impactile viivad projekti ellu Geri Norai LT, Koç University Social Impact Forum ja Social Entrepreneurship Association of Latvia.