Paljude kunstnike omapärast stiili ja eneseväljendust on seostatud vaimse tervise häiretega. Minevikus on idealiseeritud müüti kannatavast kunstnikust, kes peaks looma justkui hädakarjete kiuste. Seekord küsime - kas selleks, et luua tõeliselt mõjusat kunsti, on tõepoolest vaja kogeda sügavaid vaimseid üleelamisi? Milles väljendub loomise ja loomingu terapeutilisus ja miks pole loovteraapiad veel tõenduspõhiste ravimeetodite nimekirjas? Kas kunst võib olla kollektiivsete traumade väljendaja ja tervendaja? Maalime teemadest selgema pildi koos operaator-režissöör Elen Lotmani ja atesteeritud kliinilise psühholoogi ja kuraatori Katri-Evelin Kalausega.

Saa teada:

  • Kuidas on omavahel seotud kunst, looming ja psühholoogia? 
  • Kas neurodivergentsuse  ja loomingulisuse vahele saab tõmmata mingeid paralleele?
  • Kas looming saab olla eneseterapeutiline?
  • Milline roll on kunstil kultuuris, informatsiooni töötlemisel ja väljendamisel? 
  • Kuidas võiks kunsti kasutada sotsiaalseks rehabilitatsiooniks? ja paljust muust.

Elen Lotman on tunnustatud filmioperaator, stsenarist ja režissöör, kes on loonud arvukalt mängu-, lühi- ja dokumentaalfilme. Erinevate filmiprojektidega on ta reisinud mitmel pool maailma. Ta on tõlkinud eesti keelde oma vanaisa, tuntud semiootiku Juri Lotmani raamatud “Dialoog ekraaniga” ja “Filmisemiootika” ning kaitses 2021. aastal oma doktoritöö pealkirjaga “Experiential Heuristics in Fiction Film Cinematography“.

Katri-Evelin Kalaus on atesteeritud kliiniline psühholoog, psühhoterapeut ja superviisor, psühhiaatria ja psühhoteraapia keskus Sensuse asutajaliige ja juhatuse liige. Ta on töötanud kliinilise psühholoogia lektorina Tallinna Ülikoolis, on Eesti Psühholoogide Liidu liige ja samas Kliinilise psühholoogia erialasektsiooni juhataja. Kalaus galerii looja Katri-Evelin on vaimse tervise teemasid loominguga ühendanud kureerides temaatilisi kunstinäituseid (nt „Haiguste ravi. Kontrollitud.“ 2021; “Sitta sellest sitast tundest”, 2023).

Vestlust juhib Marta Pulk.

Tähelepanu! Vestlus võib sisaldada teemapüstitusi, vaatenurki või termineid, mis võivad mõjuda häirivalt inimestele, kes on vaimse tervise temaatika osas tundlikud.

Veel kuulamiskanaleid

Spotify

Apple Podcast

Vaata lisa

“Mis mõttes?” podcasti kodulehel

Facebookis Stories For Impacti lehel

Instagramis @mismottes.podcast

LinkedInis Stories For Impacti lehel

Jaga meiega, kuidas episood Sind kõnetas ja millest edaspidi kuulda tahaksid: marta@storiesforimpact.com

Soovid, et iga osa maanduks koos lisamaterjalidega otse Sinu postkasti? Lisa end uudiskirja saajate hulka ja liitu taskuhäälingu kuulajate kogukonnaga SIIN.Rahvusvahelist projekti “Podcasting-based social impact learning environment” kaasrahastatakse Euroopa Liidu elluviidava Erasmus+programmi poolt. Lisaks Stories For Impactile viivad projekti ellu Geri Norai LT, Koç University Social Impact Forum ja Social Entrepreneurship Association of Latvia.

Vaata podcasti

Tagasi podcasti lehele

en_USEnglish