Otsustasime, et enne vaimse tervise valdkonna tänase Pandora laeka avamist vaatame hetkeks tagasi ja uurime, kuidas on minevikus vaimse tervise probleeme käsitletud ja nendega tegeletud. Stuudios on külas ajaloolane ja kultuuriteadlane Marek Tamm, kellega koos rändame läbi erinevate sajandite ning neil aegadel kehtinud vaimse tervise väljakutsete käsitlemise normide ja praktikate.
Marta ja Mareki mõttevahetusest kuuled näiteks:
- kuidas religioon ajalooliselt vaimse tervise probleeme selgitada ja lahendada püüdis;
- keskaegse “vaimude välja ajamise” väljaõppe ja professiooni kohta, sh inimeses oleva kuradiga dialoogis olemisest;
- “hullude sulgemisest” kui kunagi ühiskondlikult aktsepteeritud isoleerimise praktikast;
- psühhiaatriahaiglate töömeetodite arengutest ja antipsühhiaatrilisest liikumisest;
- represseerimisest ja marginaliseerimisest kui viisist, kuidas tulla toime teistsugususega;
- kuidas “raskesti kasvatatavate laste kool” ja muu Nõukogude pärand on mõjutanud meid vaimse tervise probleemidest rääkimisel ja nende aktsepteerimisel;
- Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professori rollist vaimuhaiguste klassifikatsiooni ja sõnavara kujundamises;
- homoseksuaalsuse häbimärgistamise ja tõrjumise juurtest;
- feminiseeritud vaimuhaigustest ja meeste loodud definitsioonidest;
- pihtimisest kui psühhoteraapia eelkäijast ja ennetavast praktikast;
- holistlikust käsitlusest ja isoleerimisest-medikaliseerimisest loobumisest;
- uue tegelikkuse kirjeldamisest läbi diagnooside ja probleemile fokusseerimise ja paljust muust.
Tähelepanu! Taskuhäälingu “Mis mõttes?” vestlused võivad sisaldada teemapüstitusi, vaatenurki või termineid, mis võivad mõjuda häirivalt vaimse tervise temaatika osas tundlikele inimestele.
Marek Tamm on ajaloolane, kultuuriteadlane, kirjastaja, toimetaja ja humanitaarteaduste populariseerija. Ta on lõpetanud Tartu ülikooli ajaloo ja semiootika erialal (1998), omandanud magistrikraadi keskaja-uuringutes Pariisis, Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’is (1999) ja doktorikraadi ajaloo alal Tallinna ülikoolis (2009). Ta on avaldanud viis raamatut, üle saja teadusartikli ja toimetanud paarkümmend teaduskogumikku. Tema peamised uurimisvaldkonnad on keskaja Euroopa kultuuriajalugu, ajalookirjutuse teooria ja ajalugu, digiajalugu ning kultuurimälu uuringud.
Vestlust juhib Marta Pulk.
Veel kuulamiskanaleid
Vaata lisa
“Mis mõttes?” podcasti kodulehel
Facebookis Stories For Impacti lehel
Instagramis @mismottes.podcast
LinkedInis Stories For Impacti lehel
Jaga meiega, kuidas episood Sind kõnetas ja millest edaspidi kuulda tahaksid: marta@storiesforimpact.com
Soovid, et iga osa maanduks koos lisamaterjalidega otse Sinu postkasti? Lisa end uudiskirja saajate hulka ja liitu taskuhäälingu kuulajate kogukonnaga SIIN.
Rahvusvahelist projekti “Podcasting-based social impact learning environment” kaasrahastatakse Euroopa Liidu elluviidava Erasmus+programmi poolt. Lisaks Stories For Impactile viivad projekti ellu Geri Norai LT, Koç University Social Impact Forum ja Social Entrepreneurship Association of Latvia.